Zabieg wykorzystujacy lecznicze działanie pola magnetycznego niskiej częstotliwości, dający efekt przeciwbólowy, przeciwzapalny i przeciwobrzękowy.
Magnetoterapia – jest to zabieg fizykalny z zastosowaniem zmiennego pola magnetycznego o częstotliwości 0 – 50 Hz i indukcji magnetycznej o wartości 0,5–10 mT. Pole magnetyczne przenika w całości w ciało człowieka i jego komórki. Jony znajdujące się w komórkach są podatne na działanie sił magnetycznych.
Pod wpływem zmiennego pola magnetycznego jony te rytmicznie przemieszczają się w komórce powodując hiperpolaryzację błony komórkowej, wpływając korzystnie na przemianę materii. Do zalet zabiegu magnetoterapii zalicza się przede wszystkim fakt, że zabiegi mogą być wykonywane przez opatrunek gipsowy, bandaż i odzież. Przeciwwskazaniem nie są metalowe implanty w tkankach (wyjątek – rozrusznik serca).
Ponadto jest to metoda termiczna (bez uczucia ciepła) a pacjenci podczas zabiegu praktycznie niczego nie odczuwają, dlatego też może być stosowana w ostrym stadium choroby, a co ważne, także u dzieci.
Działanie biologiczne:
Działanie fizyczne na organizm:
Wskazania
Przeciwwskazania
Impulsowe pole magnetyczne wielkiej częstotliwości (Terapuls). Pole to nie wytwarza ciepła, lecz działa na potencjał błon komórkowych, co daje w efekcie zmianę właściwości fizykochemicznych tkanek, efekt przeciwzapalny, przeciwbólowy i przeciwobrzękowy. Działanie terapeutyczne impulsowego pola polega na dostarczeniu do organizmu energii o bardzo dużej częstotliwości, przy bardzo krótkim czasie oddziaływania i długiej przerwie następującej po każdym impulsie.
Wskazania do zabiegu:
Przeciwwskazania do zabiegu:
Efekty zachodzące w organizmie: