Zabieg wykorzystujący lecznicze działanie prądu stałego. W zależności od elektrody czynnej działa przeciwbólowo lub przekrwiennie.
Galwanizacja - zabieg elektroleczniczy, w którym wykorzystuje się prąd stały. Nazywa się go również pradem galwanicznym. Przepływający przez nerwy i mięśnie prąd zmniejsza lub zwiększa pobudliwość tkanki nerwowej i mięśniowej. Wywołuje przekrwienie znane rumieniem galwanicznym (związane jest ono z wytwarzaniem histaminy, która rozszerza naczynia krwionośne).
Wskazania:
Przeciwwskazania:
Zabieg polegający na wprowadzeniu jonów leczniczych z podkładu lekowego do tkanek, za pomocą prądu stałego.
Jonoforeza - zabieg elektroniczny polegający na wprowadzeniu do tkanek siłami pola elektrycznego prądu stałego jonów działających leczniczo. Czas trwania jonoforezy zależy od rodzaju leku, stadium schorzenia i osobniczej wrażliwości na prąd elektryczny. Zwykle jonoforezę wykonuje się w czasie od 15 do 20 minut.
Wskazania:
Przeciwwskazania:
Zabieg leczniczy o działaniu typowo przeciwbólowym wykorzystujący prądy impulsowe niskiej częstotliwości.
Prądy TENS - czyli Przezskórna Stymulacja Elektryczna. To metoda elektroterapii służaca do zwalczania bólu ostrego i przewlekłego. Działanie prądów TENS wiąże się z hamowaniem przewodnictwa bodźców bólowych na poziomie nerwów obwodowych i rdzenia kręgowego, dzięki czemu można uzyskać zniesienie lub zmniejszenie bólu.
Wskazania:
Przeciwsskazania:
Zabieg o działaniu przeciwbólowym lub przekrwiennym w zależności od wyboru programu. Wykorzystuje się w nim prądy zmienne o małej częstotliwości.
Prądy diadynamiczne - powstają w wyniku prostowania prądu sinusoidalnie zmiennego. Płyną one na bazie prądu stałego o niskiej wartości natężenia. Prądy diadynamiczne działają przede wszystkim przeciwbólowo i przekrwiennie, zmniejszaja napiecie mięśni i pobudzają je do skurczu w zaniku z nieczynności.
Wskazania:
Przeciwwskaznia:
Zabieg o działaniu przecibólowym z podwyższonym progiem bólu i pobudzeniem do skurczu mięśni szkieletowych.
Prądy średniej częstotliwości modulowane w amplitudzie z małą częstotliwością, zwane również prądami Nemeca. Zabieg, dzięki któremu uzyskuje się efekt przeciwbólowy, przekrwienny, usprawnienie krążenia chłonki, usprawnienie procesów odżywczych.
Wskaznia:
Przeciwwskaznia:
Zabieg, w którym wykorzystuje się prądy małej częstotliwości w celu wywołania skurczu mięśni i pobudzenia nerwów. Głównym efektem jest elektrogimnastyka wybranych grup mięśniowych.
Wskazania:
Przeciwwskazania: