Drgania fal dźwiękowych o częstotliwości wyższej niż 16 kHz (przekraczają górny próg słyszalności dla człowieka) powodujące mikromasaż w miejscu zabiegowym.
Ultradźwięki - drgania mechaniczne o częstotliwości przekraczającej granicę słyszalności ucha ludzkiego. W lecznictwie znajdują najczęściej zastosowanie o częstotliwościach 800, 1000, 2400, 3000 Hz.
Zmiany miejscowe – występują w chwili nadźwiękawiania i związane są bezpośrednio z działaniem energii ultradźwięków, wywołując wiele zmian fizycznych i chemicznych.
Działanie cieplne – powstaje w wyniku wytworzonego w tkankach ciepła, którego rozproszenie zależne jest od rodzaju tkanki. Stopień przegrzania zależy od dawki natężenia ultradźwięków, czasu zabiegu, właściwości fizycznych tkanek.
Działanie mechaniczne – to podstawowa składowa miejscowego działania ultradźwięków, nazywana mikromasażem. Spowodowana jest wahaniem ciśnień w przebiegu fali ultradźwiękowej.
Zmiany ogólne – działanie ultradźwięków obejmuje cały organizm (nadźwiękawianie okolic przykręgosłupowych powoduje efekt odruchowy z układów i narządów).
Działanie fizykochemiczne:
Działanie biologiczne:
Wskazania
Przeciwskazania
Zabieg ultradźwiękowy, w którym zamiast zwykłego żelu używa się żeli przeciwbólowych i przeciwzapalnych.