Zarząd Głowny AZS po Zjeździe Krajowym AZS w 1957r, pozyskał teren nad jeziorem Niegocin w Wilkasach. Dzięki pozyskanym środkom w latach 1957-1959 wybudowano hangar a sam ośrodek od 1958 roku prowadził pełną działalność turystyczno-sportową. Zbudowano również okręt flagowy AZS "Joseph Conrad".
W roku 1960 Ośrodek Sportowo-Turystyczny w Wilkasach (taka była ówczesna nazwa) wyposażony był w 100 kajaków wraz z kompletem namiotów, materacy i kapoków, 8 łodzi żaglowych i 25 domków kempingowych na 95 miejsc. Na terenie ośrodka wyodrębniony był teren kempingowy, strzeżony parking oraz boiko do siatkówki. W tych latach ośrodek skupiał się na organizowaniu turystyki kajakowej dla klubów uczelnianych AZS, prowadzeniu obozów sportowo-szkoleniowych oraz szkoleniu żeglarskim.
Dzięki stałej rozbudowie i inwestycjom stał sie miejscem wypoczynku, kempingu oraz bazą szkolenia żeglarskiego dla członków AZS z całego kraju. W tym okresie ośrodke dysponował bazą noclegową na 150 miejsc, polem namiotowym, a także boiskami terenowymi do do gier zespołowych.
W latach 1966-1968 w ramach środków pozyskanych z Przęciębiorstwa Państwowego "Totalizator Sportowy" przeprowadzono budowę portu i slipu, boiska do piłki ręcznej, dróg i zieleni oraz plaży.
W okresie 1977-1980 zakupiono i wymieniono 35 domków kempingowych, zasypano 2 ha bagistej łąki i zwiększono w ten sposób pole namiotowe. Wybudowano wiatę stalową z przeznaczeniem na osprzęt żeglarski i dopracowawno dokumentację budowy portu żeglarskiego. W 1980 roku przed sezonem letnim dokonano remontu kapitalnego jachtu flagowego "Joseph Conrad".
Lata 1980-1989 były okresem stagnacji w inwestycjach. W połowie tego okresu zbudowany został żelbetonowy pirs i nadbrzeże do 50 lodzi żaglowych. Dodatkowo wybudowano 30 domków kempingowych z własnym węzłem sanitarnym oraz kort tenisowy.
Pozyskane pod koniec lat osiemdziesiątych wsparcie finansowe pozwoliło na zrealizowanie kolejnego etapu modernizacji i rozbudowy ośrodka AZS w Wilkasach. W latach 1988-1989 postawiono dwa pawilony typu "Śniadowo" (I i II) a następnie rozpoczęto budowę pawilonu nr III. Do 1991 roku zrealizowano budowę czterech pawilonów typu "Śniadowo", co zwiększyło liczbę miejsc noclegowych o kolejne 80. Jednocześnie powstało zaplecze stołówki i parking.
W 1993 roku dzięku wsparciu finansowemu pochodzącemu z Fundacji Współpracy Polsko-Niemieckiej, a także subwencjom z budżetu Urzędu Kultury Fizycznej i Sportu zapoczątkowano i nastęnie w latach 1994-2003 zrealizowano I etap modernizacji i rozbudowy ośrodka. W ramach podjętych prac inwestycyjnych wykonano:
W latach 2009-2011 dzięki środkom finansowym pozyskanym w ramach Programu Operacyjengo dla Warmii i Mazur, a także dotacji z Ministerstwa Sportu i Turystyki zrealizowano kolejny etap modernizacji ośrodka. W tym etapie powstały:
Kolejnym etapem zmian w ośrodku AZS Wilkasy była przebudowa "Wabędzia" w roku 2014. Kultowy lokal poprzez remont i rozbudowe stał się Tawerną Rozbitek, która na stale wpisała się w krajobraz mazurskich podróży po szklaku Wielkich Jezior Mazurskich.
Jako, że czas szybko płynie w 2019 roku rozpoczeto kolejną modernizację ośrodka. Pawilony "Śniadowo" otrzymały nowo wyremontowane łazienki na poziomie "0" i "I", ale zadbano także o fundamenty wykonując nową izolację pionową jak i ich ocieplenie. W mini hotelu wyremontowano wszystkie wspólne toalety i prysznice a całość wnętrza nabrała nowych, szarych barw.
W roku 2020 zakończono demontaż starych domków kempingowych typu "Jadwiga". Część z nich została gruntownie zmodernizowana zyskując ocieplenie i nową elewację, stolarkę okienną i nowe pokrycie dachowe. Docelowo w miejscu wyburzenia starych domków mają powstać nowe.